Ne kiekvienas keliautojas žino, kad atidėjus skrydį vežėjas privalo juo pasirūpinti, o tam tikrais atvejais – ir išmokėti kompensaciją. Tačiau svarbu suprasti, kad tokios keleivių teisės veikia ne kiekvienu atveju atidėjus skrydį: kas priklauso keleiviui, nustatoma atsižvelgiant į laiką, kiek vėluojama.
Detaliau apie tai, ką pravartu žinoti, jei keliaujant atidedamas skrydis, papasakojo Europos vartotojų centro (EVC) Lietuvoje vedėja dr. Raimonda Balnienė.
EVC Lietuvoje gina vartotojų teises, jei kilus problemoms tarp vartotojo ir kitoje ES šalyje, Islandijoje, Norvegijoje ar Jungtinėje Karalystėje (kelionė ar skrydis gali būti ir už ES ribų) registruoto vežėjo keleiviui jų nepavyksta išspręsti savarankiškai. Centro specialistų pagalba nemokama.
Kreiptis į EVC Lietuvoje teko ir keleiviui, kuris su draugu turėjo skristi iš Vienos į Dubrovniką. Skrydis dėl prastų oro sąlygų buvo atidėtas, o keliautojai galutinę paskirties vietą pasiekė dviem dienomis vėliau. Laukiant skrydžio keleiviams nebuvo suteiktas viešbutis – oro vežėjas pasiūlė nakvynę susirasti patiems, o už tai pažadėjo kompensaciją iki 150 eurų. Be to, oro vežėjas nepasirūpino ir gėrimais, maistu. Po kelionės kreipęsi į oro vežėją prašant kompensuoti išlaidas, keleiviai sulaukė tik šabloninio atsakymo, kad kompensacija nepriklauso, nes ypatingosios aplinkybės – prastos oro sąlygos – atleidžia nuo jos mokėjimo. Taip ir nepavykus išspręsti problemos savarankiškai, keleiviai kreipėsi pagalbos į EVC Lietuvoje, kuris padėjo gauti 161,82 euro kompensaciją.
„Oro vežėjo prievolės keleiviui atsiranda tik tada, kai pagrįstai manoma, kad išskridimas vėluos ne mažiau kaip 2 valandas, – pažymėjo dr. R. Balnienė. – Tokiu atveju keliaujantiems aviakompanija privalo pasiūlyti maistą ir gaiviuosius gėrimus, apgyvendinimą viešbutyje, transportą iš oro uosto į apgyvendinimo vietą ir atgal“.
Be to, į tokią situaciją pakliuvusiems keleiviams turi būti sudaryta galimybė dukart nemokamai paskambinti telefonu, išsiųsti telekso ar fakso pranešimus arba el. laiškus.
Kita svarbi laiko žyma – trys valandos. Jei šitiek laiko dėl atidėto skrydžio vėluojate pasiekti galutinį tašką, jums gali priklausyti fiksuoto dydžio kompensacija, kuri apskaičiuojama atsižvelgiant į atstumą tarp oro uostų. Jums priklausančios kompensacijos dydį galite sužinoti pasinaudoję skrydžio skaičiuotuvu https://www.ecc.lt/lt/rights/travel/plane/flight%20calculator/
„O tais atvejais, kai skrydis atidedamas daugiau nei 5 valandoms, keleiviai turi teisę jo apskritai atsisakyti ir per septynias dienas atgauti visus pinigus už bilietus“, – paaiškino EVC Lietuvoje vedėja dr. R. Balnienė.
Susigrąžinti pinigus net ir už įvykusią kelionės dalį gali tie vartotojai, kuriems būnant tarpiniame taške dėl skrydžio atidėjimo pagal numatytą kelionės planą skrydis nebetenka prasmės. Jiems taip pat priklauso teisė į kaip galima greitesnį skrydį į pirmąją išvykimo vietą.
Šis pranešimas buvo finansuojama Europos Sąjungos.
Šio pranešimo turinys atspindi tik autoriaus poziciją bei yra jo(s) atsakomybė; tai negali būti vertinama kaip atspindinti Europos Komisijos ir/ar Europos inovacijų tarybos ir MVĮ reikalų vykdomosios įstaigos (EISMEA) ar kitos Europos Sąjungos institucijos pozicija. Europos Komisija ir Agentūra neprisiima jokios atsakomybės už pateiktos informacijos panaudojimą.
Rasa Tiaškevičienė
Vyriausioji specialistė
Europos vartotojų centras