Penktadienis, 26 balandžio, 2024

Velykos Lietuvos dvaruose: senosios tradicijos ir šimtmečius menantis kuchmistro receptas

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Didžiosios metų šventės – puikus metas jaukiems šeimos susibūrimams, kuomet turime daugiau laiko ir mėgaujamės patiekalais, kurių kasdienybės skuboje pagaminti neturime galimybės. Ko gero daugelis šeimų artėjančių Velykų proga stalą puoš valgiais, pagamintais pagal laiko patikrintus, iš kartos į kartą perduodamus receptus, kurie suburia šeimą, džiugina mažus ir didelius. Įdomu, iš kur atkeliavo tie seni gardžių valgių receptai? Pasmalsaukime, kaip Velykas švęsdavo mūsų protėviai ir pasigaminkime pagal išskirtinį Zyplių dvaro virtuvės kuchmistro receptą paruoštą šiupinį, kuris tiks ir vegetarams, ir pasninko besilaikantiems.

Skyrėsi dvarininkų ir valstiečių šventės

Paklaustas, kaip buvo švenčiamos Velykos praeityje, ar šventė labai skyrėsi dvarininkų valdose ir valstiečių namuose, Vytauto Didžiojo universiteto etnologas, docentas daktaras Arūnas Vaicekauskas sako, kad dvaras visais laikais buvo ženkliai atviresnė ir labiau kosmopolitinė erdvė, nei uždara kaimo bendruomenė. Tas atvirumas buvo ypač būdingas didžiosioms aristokratų šeimoms. Anot istoriko, jau nuo Renesanso laikmečio šventiniai pokyliai Lietuvos dvaruose mažai kuo skyrėsi nuo kitų Europos šalių didikų pokylių – visos Europoje atsiradusios mados, anksčiau ar vėliau, pasiekdavo ir Lietuvą.

Zyplių dvaras, archyvo nuotr

Visgi, pasakodamas apie švenčių Lietuvos dvaruose tradicijas etnologas pažymi, kad dvarai ir jų gyventojai buvo skirtingi. Miestuose ir provincijoje valdas turėjusių didikų šeimų šventės buvo vienokios, o smulkių provincijos bajorų dvarų ar dvarelių šventinė kultūra buvo visai kitokia. Smulkių bajorų namuose šventinės tradicijos nuo aplinkinių valstiečių skyrėsi tik gerokai gausesnėmis vaišėmis ir luomą atitinkančiomis pramogomis. Be to, kalbant apie dvarus ir jų kultūrą, svarbu nepamiršti, kad dvare gyveno ne tik aristokratų šeima, bet ir žmonės, prižiūrėję dvaro ūkį, tarnai, kumečiai ir kiti, o jų šventės supratimas, taigi ir papročiai, ne tiek daug skyrėsi nuo aplinkinių valstiečių, pasakoja doc. dr. A. Vaicekauskas.

„Tik vargu, ar didįjį šeštadienį pats dvarininkas vykdavo parsinešti šventintos ugnies ar vandens. Tikėtina, kad tą padarydavo kas nors iš šeimynykščių. Lygiai taip pat ir švarųjį ketvirtadienį dvarą tvarkydavo ne patys ponai. Na, o didžiojo penktadienio rimties laikydavosi visi save laikantys krikščionimis. Visiems, tiek kilmingiesiems, tiek valstiečiams, buvo privalomas ir pamaldų lankymas“, – pastebi etnologas.

Pasninko laikotarpis – apmąstymams ir išsivalymui

Pasidomėjus, kada atsirado pasninko tradicijos ir ar dvarininkai jų laikydavosi, mokslininkas pasakoja, kad ilgesni ar trumpesni susilaikymo nuo maisto laikotarpiai atsirado kartu su pirmaisiais ritualais, ir tokių susikaupimo, pasirengimo šventei laikotarpių galima aptikti įvairiuose pasaulio kraštuose, įvairiose kultūrose. Krikščioniškoje tradicijoje, Gavėnios pasninkas žymėjo tikinčiųjų bendruomenės pasiruošimą stebuklingam Jėzaus Kristaus prisikėlimo momentui. Šiais laikais pasninko tradicijos galbūt nelabai laikomės, tačiau prieššventinis švarinimasis, ko gero, praktikuojamas daugelyje šeimų, sako doc. dr. A. Vaicekauskas.

„Pagrindinius žmogiškojo gyvenimo virsmus lydėjusios apeigos dažniausiai būdavo susijusios su sezoniniais gamtos bei ūkinės veiklos virsmais – sausros pabaiga, medžiojamų gyvūnų migracijomis, lauko darbų sezono pabaiga ir ypatingai naujo metų laiko pradžia. Todėl prieššventinis susilaikymas nuo maisto, žymėjo ir tam tikrą kokybinį perėjimą, iš taupymo laikmečio į būsimą gausos laikotarpį. Būsimos gausos užtikrinimui ir būdavo skiriama didžioji dauguma šventinių ritualų“, – tikina docentas.

Ant Velykų stalo – vaišių gausa

A. Vaicekauskas pasakoja, kad tiek praeityje, tiek ir dabar šventės ir šventinis stalas neatsiejami nuo gausių vaišių. Kuo didesnė šventė – tuo didesnė puota. Etnologas sako, kad šventinių vaišių paskirtis visose kultūrinėse tradicijose viena – užtikrinti, kad ateityje maisto būtų taip pat gausu, kaip ir šventės metu. Todėl ir vargingiau gyvenantys, ir turtingieji stengėsi kelti kuo gausesnes vaišes. Tiek dvaro, tiek valstiečių šventę siedavo tam tikri atributai, be kurių ir dabar sunkiai įsivaizduojamas Velykų stalas – tai mėsos patiekalai ir kiaušiniai.

„Dvaruose Velykinį stalą puošdavo gražiai serviruota kiaulės galva, o neretai ir ant iešmo keptas paršelis. Krikščioniškoje tradicijoje Velykas simbolizuoja raudonai dažytas kiaušinis. Tad dažytų kiaušinių būta ir ant dvaro vaišių stalo. Dar vienas būtinas Velykų stalo atributas – iš sviesto padaryta avinėlio figūrėlė. Medžioklė buvusi beveik išimtinai dvariškių pramoga, tad Velykų vaišių stalas neapsieidavo ir be jų medžioklės trofėjų – šernienos, elnienos, ar bent jau fazano ar pentardos. Nepamiršdavo ir puošniai įdarytos šviežiai sugautos žuvies“, – apie velykines vaišes pasakoja A. Vaicekauskas.

Jis priduria, kad ant šventinio stalo dvare netrūkdavo ir baltų kvietinių miltų pyragų, vėlesniuose šaltiniuose minimos ne tik specialiai Velykoms kepamos „bobos“, bet ir biblinius personažus vaizduojančios figūrinės kompozicijos. Kiek rečiau, anot etnologo, minimas riešutais ir džiovintais vaisiais įdarytas varškės skanėstas „pascha“, labiau būdingas Pietų Europos kultūrinei tradicijai. Tad spėjama, kad į Lietuvą šis desertas galėjo atkeliauti iš Bizantiškos kultūros šalių, greičiausiai, dėl Stačiatikių tikėjimą išpažįstančių dvarininkų įtakos. Ant dvarininkų stalų puikuodavosi kalvadosas, midus ar net „importinis“ vynas.

Etnologas pastebi, kad valstiečiai tenkindavosi kuklesnėmis vaišėmis – margučiais, sviestu, vienu kitu mėsos patiekalu, rugine duona. Šventines vaišes užsigerdavo kokia nors žolele paskaninta ruginuke, o dar dažniau iš dvaro varyklos gauta degtine.

Anot didikų gastronomines tradicijas puoselėjančio Zyplių dvaro virtuvės restorano kuchmistro Artūro Rakausko nemažai A. Vaicekausko minėtų valgių dar ir šiandien neatsiejami nuo Velykų šventės.

„Laikui bėgant atsiranda įvairių patiekalų receptų interpretacijų, jas papildo nauji ingredientai, tačiau pagrindinės šventinių patiekalų ruošimo tradicijos išlieka mažai pakitusios, nes jos atspindi gilesnes vertybes ir papročius. Be to, maistas yra daug daugiau nei tik energijos šaltinis – jis kuria bendrystės ryšį, sujungiantį šeimas ir draugus. Ne veltui švenčių proga šeimos suvažiuoja į tėvų ar senelių namus ir dalijasi svarbiomis akimirkomis prie vaišių stalo“, – tikina kuchmistras.

Laukiant didžiosios pavasario šventės susilaikymo ir apsivalymo laikotarpiu A. Rakauskas siūlo patiems pasigaminti Gavėniai ypač tinkamos šildančios vegetariškos sriubos ir pavaišinti ja artimuosius.

Zyplių dvaro virtuvės kuchmistro vegetariška šiupininė sriuba su grybais

Šiupininė sriuba, Kuchmistrai.

Sriubai reikės:

500 g trintų pomidorų, 2 v. š. kaparėlių, 1 v. š. pomidorų pastos, 1 a. š. rūkytos paprikos miltelių, 200 g grybų (kreivabudžių, kelmučių ar kitų), 200 g perlinių kruopų, 1 svogūno, 3 skiltelių česnakų, keleto žirnelių kvapiųjų pipirų, 1 baklažano, druskos pagal skonį, aliejaus kepimui, kelių šakelių krapų ir petražolių, citrinos.

Paruošimas:

Baklažaną supjaustome kubeliais, apibarstome druska ir paliekame 30 minučių pastovėti. Vėliau baklažano kubelius pakepiname keptuvėje, kol jie įgaus aukso rudumo atspalvį. Grybus supjaustome šiaudeliais ir taip pat apskrudiname. Nuskabome lapelius nuo krapų ir petražolių, juos sukapojame ir sumaišome su grybais bei baklažanais. Atskirai išverdame perlines kruopas, o išvirusias taip pat sumaišome su grybais ir baklažanais.

Į atskirą puodą pilame aliejų, jį užkaitiname ir sudedame kepti pjaustytą svogūną, česnakus; šiek tiek juos pakepinus, dedame pomidorų pastą, rūkytos paprikos miltelius ir žolelių kotelius. Viską gerai išmaišome ir pakepiname dar 2–3 minutes. Supilame pomidorus, užpilame juos 2 litrais vandens ir užverdame. Užvirus, sumažiname temperatūrą iki minimalios, sudedame lauro lapelius, kvapiuosius pipirus ir paliekame virti 45–50 minutes.

Išvirusius pomidorus perkošiame per sietelį, supilame kaparėlius su visu jų skysčiu, dedame druską ir šiek tiek patriname trintuve. Sudedame grybų, baklažanų ir kruopų mišinį į sriubą, dar kartą užverdame.

Patiekdami šiupinį dar galite jį pagardinti citrina. Skanaus!

Vis dar stebinančiai mažos kainos ir viešbučiai tiesiai ant jūros kranto – planuojantiems atostogas...

Vos pora valandų skrydžio lėktuvu nukels jus į tikrą atostogų rojų – kelis šimtus kilometrų besidriekiantys auksinio smėlio paplūdimiai, ant jūros kranto įsikūrę viešbučiai ir vis dar stebinančiai mažos kainos skatina keliautojus atrasti saulėtosios...

Įvairiaspalvė Turkija: kodėl keliautojai ją renkasi būtent pavasario atostogoms?

Populiarumu su Turkijos kryptimi lietuvių keliautojų tarpe mažai kas galėtų pasirungti, tad svajojantiems apie turiningas  atostogas, stebinančius bei išskirtinę kokybę siūlančius  viešbučius ir tobulus orus verta nedelsti – sezonas į šią saulėtą šalį jau...

Kovo 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 26-oji – Purpurinė diena (Epilepsijos pažinimo diena). Kovo dvidešimt šeštoji, antradienis, (antroji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 279 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Arbautas, Emanuelė, Emanuelis, Josvainė, Josvilė, Feliksas, Liudgaras, Teklė, Vidmantė; rytoj:...

Keliaukite kino personažų pėdomis: kultinės vietos, kurias privalote pamatyti

Ekraninis turizmas – tai keliavimo būdas, kai įkvėpti filmų bei serialų leidžiamės į keliones, kuriose galime ne tik pailsėti, bet ir gyvai aplankyti žymius ekrane matytus vaizdus. Toks naujų vietų atradimo, o kartu ir...

Blogas oras Palangoje? Atraskite veiklas, kurios padarys Jūsų atostogas nepakartojamomis!

Nors atostogas Palangoje planuojame atidžiai, oras visada išlieka neprognozuojamas elementas, galintis netikėtai pakoreguoti mūsų planus. Tačiau net ir lietinga diena šiame kurorte gali tapti nuotykiu. Štai keli pasiūlymai, kaip praleisti laiką Palangoje, kai oras...

Kovo 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo septynioliktoji, sekmadienis, (paskutinė 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 288 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gendvilas, Gendvilė, Gertrūda, Patrė, Patricija, Patricijus, Patrikas, Patris, Patrys, Vita; rytoj: Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einarta, Einartas, Einartė, Einas,...

Atostogos Palangoje: sveiko gyvenimo harmonija tarp gamtos ir aktyvaus poilsio

  Palanga, žinoma kaip Lietuvos pajūrio perlas, atveria sveiko gyvenimo būdo horizontus su savo gamtos turtų gausa. Tai vieta, kur sveikata ir poilsis susilieja į vieną, kaip patvirtina sveikatos.info, pabrėždama, kad gamta bei aktyvus laisvalaikis...

Alma su anūku Luku jau apkeliavo daugiau nei 10 šalių: keliaujant su vaikais ragina...

Turbūt neįmanoma rasti vaiko, kuris nesiveržtų keliauti, tačiau mokyklinukų ir daug dirbančių jų tėvų atostogos ne visada sutampa, o kartais kelionių planai sugriūna dėl mažųjų ligų. Tad puiki pagalba šeimai tampa aktyvių senelių pasiryžimas...

Alma su anūku Luku jau apkeliavo daugiau nei 10 šalių: keliaujant su vaikais ragina...

Turbūt neįmanoma rasti vaiko, kuris nesiveržtų keliauti, tačiau mokyklinukų ir daug dirbančių jų tėvų atostogos ne visada sutampa, o kartais kelionių planai sugriūna dėl mažųjų ligų. Tad puiki pagalba šeimai tampa aktyvių senelių pasiryžimas...

Alma su anūku Luku jau apkeliavo daugiau nei 10 šalių: keliaujant su vaikais ragina...

Turbūt neįmanoma rasti vaiko, kuris nesiveržtų keliauti, tačiau mokyklinukų ir daug dirbančių jų tėvų atostogos ne visada sutampa, o kartais kelionių planai sugriūna dėl mažųjų ligų. Tad puiki pagalba šeimai tampa aktyvių senelių pasiryžimas...

Atviruko vertais vaizdais apdovanotas Tailandas – nuo naktiniais žiburiais tviskančio Bankoko iki laukinių smėlio...

Pietryčių Azijos širdyje įsikūręs Tailandas kaip magnetas traukia turistus iš viso pasaulio ir jau yra tapęs viena populiariausių egzotinių krypčių keliautojų tarpe. Priežasčių, kodėl Tailandą atranda vis daugiau keliautojų, toli ieškoti nereikia – čia...

Pirmas kartas Tunise: susiplanuokite arabišką pasaką primenantį nuotykį

Idiliško grožio paplūdimiai, nusidriekę Viduržemio jūros pakrante, autentiški miesteliai su vietinių gyventojų šurmulio pripildytomis gatvelėmis, kvapais ir įvairiausių gėrybių gausa kerintys turgūs – šiaurinei Afrikai priklausantis Tunisas atvykusius pirmą kartą visuomet užburia ryškiomis spalvomis...

Kurortai Egipte ir Tunise: ko apie juos dar nežinote?

Užsitęsusi lietuviška žiema vis dažniau verčia mintimis nuklysti į šiltus kraštus, kurie apdovanoti saule ir maloniu klimatu ištisus metus. Vaizduotėje iškyla šiltos jūros skalaujami smėlėti krantai, gaivinantį šešėlį metančios palmės bei už kiekvieno kampo...

Vasario 13-oji: vardadieniai

Vasario 13-oji – Užgavėnės, Pasaulinė radijo diena. Vasario tryliktoji, antradienis, (antroji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 321 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Algauda, Algaudas, Benigna, Benignas, Eisra, Kotryna, Loreta, Putaviras, Putviras, Ugnė, Ugnius; rytoj: Gustautas,...