Pirmadienis, 25 rugsėjo, 2023

Tarptautinę mėsos kukulių dieną paminėkite išbandydami naujus kukulių receptus

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Mėsos kukuliai dažnam asocijuojasi su jaukiais šeimos pietumis, todėl ne veltui šis patiekalas mėgstamas visame pasaulyje: Italijoje mėsos kukuliai patiekiami su makaronais, Švedijoje, kaip ir Lietuvoje, dažniausiai valgomi su bulvių koše, o Azijos šalyse – sojos padaže su ryžiais. Šis patiekalas taip pamėgtas, kad net turi savo šventę – kovo 9-ąją visame pasaulyje švenčiama tarptautinė mėsos kukulių diena. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad pirmas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį ruošiantis gaminti mėsos kukulius, – kokybiškos smulkintos mėsos pasirinkimas.

„Mėsos kukuliai yra gaminami naudojant smulkintą ar maltą mėsą, o ji lietuvių itin mėgstama. Smulkinta mėsa Lietuvoje populiarumu nenusileidžia šviežiai. Siekdami patenkinti vartotojų poreikius, nuolat užtikriname šios kategorijos mėsos pasirinkimą. Turime platų smulkintos kiaulienos, jautienos, vištienos ir kalakutienos bei faršo asortimentą, o analizuodami duomenis matome, kad labiausiai pirkėjai mėgta smulkintą kiaulieną, antroje vietoje rikiuojasi kiaulienos faršas, o trečioje – smulkinta kiauliena, sumaišyta jautiena“, – pasakoja V. Juodkazienė. 

Anot jos, gaminant mėsos kukulius paprastai pasirinkta mėsos rūšis yra sumaišoma su prieskoniais, džiūvėsėliais, kiaušiniais ar kitais ingredientais. O ir jų paruošimo būdai irgi gali būti skirtingi: juos galima ir kepti, ir virti, ir troškinti.

Įdomu ir tai, kad šis mėgstamas patiekalo receptas užfiksuotas dar gilioje senovėje. Kinų kulinarijos knygose randamas įrašas apie mėsos kukulių receptą, kuris gali būti datuojamas dar 221 m. pr. Kr. Pasak istorinių šaltinių, mėsos kukuliai buvo pamėgti Senovės Romoje. Jie taip pat yra ir persų kulinarinio paveldo dalis. Sakoma, kad būtent iš Persijos yra kilusi kukulių glazūravimo technika. 

Ilgainiui mėsos kukuliai įsitvirtino ir amerikiečių virtuvėje, dabar šioje šalyje jie yra labai mėgstami: amerikiečiai rado naujų, išradingų būdų, kaip vartoti mėsos kukulius, įskaitant ir kaip picų ar ilgų sumuštinių, vadinamų submarinais, pagardą. 

Triukai sultingiems mėsos kukuliams paruošti

Nors yra daugybė būdų, kaip pagaminti šį patiekalą, vis dėlto, yra keli triukai, kurie padės juos paruošti sultingesnius, aromatingesnius ir tirpstančius burnoje. 

Pirmiausia – ingredientai. Kad paruoštumėte skaniausius mėsos kukulius, pirmiausia juos reikia pagardinti tinkamais prieskoniais. Į smulkintą mėsą vertėtų įdėti ir šviežių žolelių, tokių kaip petražolės ar bazilikas. Mėsos kukulius galima pagardinti ir tokiais priedais kaip sūris.

Kitas svarbus dalykas – mėsos kukulio formavimas. Mėsos kukuliai gali būti ir didesni, ir mažesni – viskas priklauso nuo kiekvieno pageidavimų. Kad formuojant mėsa neliptų prie rankų – jas reikėtų sušlapinti vandeniu. O prieš formuodami  įsitikinkite, ar gerai išmaišėte visus kukuliuose naudojamus ingredientus. 

Jeigu mėsos kukulius nusprendėte kepti keptuvėje, prieš juos vartant įsitinkite, kad kukuliai yra apskrudę – kitu atveju verčiant jie gali pabirti. Ruošiant kukulius taip pat reikėtų leisti jiems kiek pasitroškinti, mat taip į juos įsigers daugiau skonio. 

Dar vienas svarbus komponentas ruošiant mėsos kukulius, be abejo, yra padažas. Itališkas variantas dažniausiai patiekiamas su aštriu, stambiai pjaustytų pomidorų padažu – „marinara“. Švediški kukuliai yra verdami kremo tirštumo padaže iš jautienos sultinio ir grietinės. Rytų šalyse padažas yra ruošiamas iš sojos padažo, medaus, skrudintų sezamų aliejaus ir krakmolo – iš kitų jis išskiria ne tik savo skoniu, bet ir konsistencija, nes yra pakankamai lipnus. 

V. Juodkazienė siūlo ir du skirtingus, bet vienodai skanius mėsos kukulių paruošimo variantus. Vienas jų itališkas, kitas – švediškas. 

Švediškų kukulių receptas 

Kukuliams reikės:

  • 450 g maltos jautienos;
  • 450 g maltos kiaulienos;
  • 2 v. š. šviesto;
  • 1 svogūno;
  • Trečdalio stiklinės pieno;
  • 2 kiaušinių;
  • Trečdalio stiklinės maltų džiūvėsėlių;
  • Pagal skonį: maltų juodųjų pipirų, malto muskato riešuto, žiupsnelio druskos.

Padažui:

  • 2 v. š. sviesto;
  • 3 v. š. miltų;
  • 3 stiklinių jautienos sultinio;
  • Pusės stiklinės grietinėlės;
  • Pagal skonį: druskos ir maltų juodųjų pipirų, šlakelio aliejaus.

Gaminimas:

Keptuvėje ištirpinkite sviestą ir pakepinkite jame smulkiai supjaustytą svogūną. Pakepintą svogūną sudėkite į didelį dubenį. Supilkite pieną, įmuškite kiaušinius, suberkite maltus džiūvėsėlius, juoduosius pipirus, muskato riešutą bei druską, sudėkite maltą mėsą ir viską gerai išmaišykite. Paruoštą mėsos faršą suvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite valandai šaltai.

Paruoškite padažą – keptuvėje ištirpinkite sviestą, jame pakepinkite miltus iki geltonumo, maždaug 4–5 minutes. Pamažu supilkite jautienos sultinį ir gerai išmaišykite, kad neliktų gumuliukų. Supilkite grietinėlę, gerai išmaišykite ir kaitinkite 6–7 minutes. Pagardinkite druska, pipirais bei cukrumi ir nuimkite nuo ugnies.

Kepimo skardą išklokite folija ir patepkite šlakeliu aliejaus. Šaukštu imkite paruoštą mėsos faršą ir pašlapintomis rankomis formuokite kukulius. Dėkite juos ant skardos ir kepkite apie 20 minučių orkaitėje, įkaitintoje 220 laipsnių karščio, kol gražiai apskrus. Apkeptus kukulius sudėkite į keptuvę su padažu ir dar kaitinkite maždaug 5 minutes. Patiekite su bulvių koše, spanguolių arba bruknių uogiene ir šviežiomis daržovėmis.

Itališkų kukulių receptas

Kukuliams reikės:

  • 300 g maltos jautienos;
  • 300 g maltos kiaulienos;
  • 300 g maltos veršienos;
  • 2 v. š. alyvuogių aliejus;
  • 1 svogūno;
  • 5 skiltelių česnako;
  • 1 stiklinės maltų džiūvėsėlių;
  • 1 kiaušinio.

Padažui:

  • Pusės stiklinės parmezano sūrio;
  • 1 stiklinės pekorino sūrio;
  • 3 v. š. pomidorų pastos;
  • Pagal skonį: petražolių, garstyčių, džiovinto raudonėlio, maltų pipirų, druskos.

Gaminimas:

Į įkaitintą keptuvę įpilkite šaukštą aliejaus, suberkite smulkintą svogūną ir česnaką. Pakepinkite, kol viskas gražiai pagels.

Dideliame dubenyje sumaišykite tarkuotus sūrius. Suberkite džiūvėsėlius, kapotus petražolės lapus, įdėkite garstyčių, įmuškite kiaušinį. Pagardinkite druska, šviežiai maltais pipirais, džiovintu raudonėliu. Sudėkite į dubenį maltą mėsą, pakepintus svogūnus ir česnakus, viską išmaišykite. Iš paruoštos masės suformuokite mėsos kukulius. Sudėkite juos į kepimo popieriumi išklotą kepimo formą ir kepkite apie 12 min. iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje.

Nedideliame dubenyje sumaišykite pomidorų pastą su alyvuogių aliejumi. Įpilkite 1 šaukštą šilto vandens. Šiuo padažu aptepkite šiek tiek apkepusius mėsos kukulius ir pašaukite atgal į orkaitę bei kepkite dar 25 min. Iškeptus kukulius papuoškite tarkuotu sūriu ir petražolėmis. Skanaus!

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

 

Neprisidėkite į krepšį bet ko: kuo grybaujant gali praversti jūsų telefonas?

Rudens sezonu išmanusis įrenginys tampa nepamainomu ir grybautojams. Telefono ekrane nepatyrę grybų mylėtojai gali pasitikrinti grybų rūšis, pažinti kitus augalus, o bet kuriam grybautojui nepasiklysti praverčia žemėlapių programėlės. Tiesa, ekspertas pataria kai kuriais nustatymais...

Palangos apgyvendinimo paslaugų asociacijų vadovai įvertino vasarą: dauguma atostogautojų prisibijo leisti pinigus

2023 m. vasarą, dėl poilsiautojų ir verslininku vertinimu ne ypač gerų orų, susitraukė atostogaujančių Palangoje srautai, taip pat pastebimas ir polinkis atostogauti trumpiau, dažniausiai tik savaitgaliais, teigia Eltos kalbinti Palangoje apgyvendinimo paslaugas teikiančių bendrovių...

Palangos apgyvendinimo paslaugų asociacijų vadovai įvertino vasarą: dauguma atostogaujų prisibijo leisti pinigus

2023 m. vasarą, dėl poilsiautojų ir verslininku vertinimu ne ypač gerų orų, susitraukė atostogaujančių Palangoje srautai, taip pat pastebimas ir polinkis atostogauti trumpiau, dažniausiai tik savaitgaliais, teigia Eltos kalbinti Palangoje apgyvendinimo paslaugas teikiančių bendrovių...

Patarimai keliaujantiems senjorams: ko svarbu nepamiršti planuojant atostogas užsienyje?

Jei gąsdina sėslus senjoro gyvenimas prieš televizoriaus ekraną, metas krautis lagaminus ir aplankyti šalis, kurių pažinimui vis nebuvo laiko. Šiltasis sezonas dar tęsiasi, tad drąsiai galima rinktis maloniai stebinančias Graikijos salas, Juodosios jūros skalaujamą...

Atostogų sezono pabaiga: kaip neiššvaistyti gerų emocijų ir į darbus grįžti be streso?

Vasara, o tuo pačiu ir atostogų metas, artėja prie pabaigos, todėl daugeliui tenka galvoti apie grįžimą iš kurortų, paplūdimių ir kelionių į darbus. Po ilgesnio poilsio laikotarpio, kelionių įspūdžių ir bendros atsipalaidavimo būsenos sklandžiai...

ORAI: Sekmadienio dieną temperatūra 23–31 laipsnis šilumos

Sekmadienio dieną vietomis, daugiausia vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s. Temperatūra 23–28, vakariniuose rajonuose kai kur apie 21, Pietų Lietuvoje vietomis 29–31 laipsnis šilumos. Pirmadienio naktį kai kur trumpai palis, dieną be...

Vaikų traumos ir infekcijos gali sugadinti atostogas: kaip nuo jų apsisaugoti?

Vaikų vasaros atostogos – pačiame įkarštyje. Tačiau ten, kur pramogos, tyko ir rizikos. Sveikatos specialistai pastebi, kad vasarą ligoninių priimamuosiuose tradiciškai padaugėja mažųjų pacientų. Nors dažniausiai tėvai su vaikais į gydymo įstaigas keliauja dėl...

6 naudingi patarimai, kaip vasaros kelionėms reikėtų paruošti automobilį

Vasarą keliaujame dažniau, todėl nesvarbu, ar leidžiatės į savaitgalio kelionę į gamtą, ar ilgesnę išvyką, svarbu pasirūpinti automobilio švara ir saugumu: atlikti techninę automobilio patikrą, susikrauti visus kelionėms būtinus daiktus bei pasirūpinti daiktais, kurie...

Gydytojas V. Morozovas pataria: ką turėti vaistinėlėje atostogaujant ir kaip suteikti pirmąją pagalbą susižeidusiam

Naujosiose vaistinėlėse automobiliams atsirado papildomų priemonių: ledo maišeliai, spaudžiamieji tvarsčiai, taip pat daug diskusijų visuomenėje sukėlę turniketai. Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pataria, kaip juos panaudoti atostogų metų įvykus traumai ir ką dar pasiimti, vykstant...

Nudistų pliaže Tenerifėje apsilankęs A. Bružas nusimetė visus drabužius

Populiaraus TV3 kelionių šou „Metam monetą“ vedėjai, geri draugai Leonardas Pobedonoscevas ir Audrius Bružas šią vasarą kviečia visus televizijos žiūrovus į nepakartojamus nuotykius, keliaujant po pasaulį. Nesenai bičiuliai apsilankė Kanarų salyno karaliene vadinamoje Tenerifėje,...

5 patarimai kaip vasaros įspūdžius iš pajūrio užfiksuoti telefonu

Mėgautis vasara norisi kuo ilgiau, todėl vienas geriausių būdų išsaugoti patirtas akimirkas – įamžinti jas telefonu. Deja, dažnai, plika akimi matomas vaizdas skiriasi nuo užfiksuoto ekrane, o dėl gauto rezultato nusivilti gali ir naujausių...

„Iki“ pataria: ruošiatės į kelionę? Sutaupykite užšaldydami šiuos produktus – nereikės išmesti

Maisto švaistymas – opi problema pasauliniu mastu, kuri daro tiesioginę įtaką ir kiekvieno asmeniniam biudžetui. Paprasta: jeigu išmetate maistą, tiesiog kartu išmetate ir už jį sumokėtus pinigus. Lietuviai jau įpranta maisto perteklių sudėti į...

Rojus ir vaikams, ir tėvams: viena kelionė – net 3 geriausi pramogų parkai

Vokietijos įvairovė – tokia plati ir įtraukianti, kad ši šalis dažnai atsiduria naujų patirčių ieškančių keliautojų taikinyje. Platus spektras neabejotinai atsispindi ir daugybėje pramogų parkų, kurių kokybe garsėja ši šalis. Įsimintinoms atostogoms gali pakakti...

Greičiau nei į lietuvišką pajūrį: kas tautiečius traukia į visada saulėtą atostogų kryptį –...

Norint kokybiškai pailsėti ir už prieinamą kainą pasidžiaugti saulėtu oru, nebūtina toli skristi ar ilgas valandas keliauti automobiliu. Vos dvi valandos skrydžio ir jūs atsidursite saulėtoje Bulgarijoje, kur rasite ne tik gastronomines patirtis, gydomąsias...