Pirmadienis, 5 birželio, 2023

Perpildyti oro uostai bei vėluojantys skrydžiai: ką svarbu žinoti keliaujantiems?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Oro linijų bendrovės visame pasaulyje jau atšaukė daugiau kaip 25 tūkst. suplanuotų rugpjūčio mėn. skrydžių, iš jų apie 60 proc. – Europoje. Anot Lietuvos turizmo rinkos lyderio „Novaturas“, dėl staigiai išaugusių keliautojų srautų oro vežėjai vis dar susiduria su veiklos iššūkiais, tačiau aviacijos sektorius sparčiai vejasi padidėjusius paklausos lūkesčius. Tiesa, dėl galimų nesklandumų atostogas rekomenduojama planuoti iš anksto, nes nusprendus keliauti paskutinę minutę rizikuojama negauti norimo viešbučio ar skrydžio. Vis dėlto, keliaujant šiuo laikotarpiu svarbu žinoti ir kelias taisykles tuo atveju, jei skrydis vėluotų, būtų atšauktas ar pasimestų bagažas.

Situacija sudėtingiausia Europoje

Naujausi aviacijos statistikos kompanijos „Cirium“ pateikti duomenys rodo, kad šiuo metu labiausiai nuo sutrikusių skrydžių nukentėjo Europos oro uostai. Europoje iš viso jau atšaukta daugiau kaip 15,7 tūkst. rugpjūčio mėnesiui suplanuotų skrydžių.

Remiantis tais pačiais „Cirium“ duomenimis, daugiausiai rugpjūčio mėn. skrydžių atšaukė skrydžių bendrovė „Türk Hava Yolları“ (anksčiau vadinęsi „Turkish Airlines“). Pastaroji vien antrą liepos savaitę atšaukė daugiau nei 4,4 tūkst. pakilimų. Vos mažiau skrydžių atšaukė „British Airways“, „EasyJet“ „Wizz Air“ ir „Lufthansa“. Pastaroji taip pat paskelbė, kad atšauks 2 tūkst. šią vasarą numatytų skrydžių iš Frankfurto ir Miuncheno. Aviakompanija teigia, kad toks sprendimas priimtas atsižvelgus į darbuotojų trūkumą oro uostuose ir tebesitęsiančią COVID-19 pandemiją.

Vis dėlto, kelionių organizatorius sako, kad per daug nerimauti nereikia. „Nors bendras atšaukimų Europoje skaičius iš pirmo žvilgsnio atrodo labai didelis, iš tiesų jis sudaro tik du procentus viso rugpjūčio mėnesio skrydžių tvarkaraščio Europoje. Svarbu pastebėti ir tai, kad labiausiai paveiktos vakarinės Europos šalys: Vokietija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Nyderlandai, Austrija. Tai nėra tos kryptys, į kurias mūsų keliautojai dažniausiai skrenda praleisti savo vasaros atostogų“, – sako „Novaturo“ generalinis direktorius Vitalij Rakovski.

Nepaisant to, jis pataria visas būsimas keliones planuoti iš anksto ir gerai pasidomėti vyraujančia statistika: „Džiugu, kad žmonės vėl aktyviai keliauja – šių metų liepos pradžioje jau buvome pardavę tiek kelialapių, kiek per visus praėjusius metus. Dėl tokio keliautojų aktyvumo išaugo ir populiariausių kurortų užimtumas. Pavyzdžiui, Graikijos Rodo sala sulaukia net 15 proc. didesnio keliautojų srauto nei 2019 metais. Dėl to patariame keliones planuoti likus mažiausiai dviems mėnesiams, kad būtumėte užtikrinti, kad tikrai gausite norimą viešbutį bei vietą lėktuve.“

Pasak V. Rakovski, keliaujant šiandienos aplinkybėmis ypatingai išryškėja keliavimo su kelionių organizatoriumi privalumai: „Žinoma, lėktuvų vėlavimų neišvengia ir kelionių organizatoriai, bet mes turime savo atstovus užsienyje, todėl keliautojams patekus į bet kokią keblią situaciją, drauge stengiamės operatyviai jais pasirūpinti. Jei, tarkime, skrydis vėluoja ir tenka likti nakvoti vėlavimo kryptyje, kartu su partneriais įsipareigojame pasirūpinti keliautojų nakvyne ir maitinimu. Suprantama, kad skrydžių vėlavimai ar atšaukimas jokiomis aplinkybėmis nėra malonūs arba ne visais atvejais gali pavykti pasirūpinti keliautojais taip operatyviai, kaip norėtume. Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje, net ir susiduriant su šiandienos iššūkiais, daugiau nei 80 proc. mūsų skrydžių įvyksta laiku, o didžioji dalis vėlavimų būna ne ilgesni nei 30 min.“

„Visuomet su oro vežėjais ir partneriais stengiamės padaryti viską, kad keliautojais būtų pasirūpinta. Vis dėlto, kai kurių faktorių suvaldyti neįmanoma – avialinijų kompanijoms užtrunka samdyti ir apmokyti naują personalą, oro uostuose trūksta specialistų. Be to, oro erdvė taip pat turi savo limitus – jos perpildymas turi įtakos skrydžių vėlavimams. Tad visi kol kas esame šios situacijos įkaitai“, – priduria V. Rakovski.

Lietuvoje situacija stabili

Lietuvos oro uostų aviacinių paslaugų skyriaus vadovas Aurimas Stikliūnas tikina, kad atšaukiamų skrydžių proporcija birželio mėnesį nerodė didesnės neigiamos tendencijos. Pasak jo, Vilniaus oro uoste birželio mėnesį atšauktų skrydžių skaičius buvo apie 1 proc. nuo bendro skrydžių skaičiaus. Palyginimui, 2019 m. buvo atšaukta beveik 1,3 proc. nuo visų įvykdytų skrydžių. Panaši situacija ir Kauno bei Palangos oro uostuose, kur atšaukiamų skrydžių proporcija dar mažesnė.

A. Stikliūno teigimu, skrydžių vėlavimai birželio mėnesį taip pat nebuvo stipriai išaugę. Vėlavimų, kurie truko dvi valandas ir daugiau, skaičius labai panašus į tą, kuris buvo dar prieš pandemiją ir siekia apie 2,3 proc. nuo bendro skrydžių skaičiaus.

„Skrydžių atšaukimai bei vėlavimai aktualūs didesniems Vakarų Europos aviacijos centrams, kurie susiduria su iššūkiais dėl darbuotojų skaičiaus. Be to, oro bendrovės patiria spaudimą dėl orlaivių trūkumo ir išaugusios kelionių paklausos pasibaigus COVID-19 pandemijai. Šiuo metu Lietuvos oro uostų siūlomuose maršrutuose šios problemos išryškėja“, – komentavo A. Stikliūnas.

Ką būtina žinoti keliaujantiems?

Šią vasarą Europoje ir už jos ribų keliaujantys žmonės gali susidurti su skrydžių vėlavimais ar atšaukimais. Nors keliaujant su kelionių organizatoriais tokių situacijų tikimybė mažesnė, „Novaturas“ dalijasi patarimais, ką daryti su jomis susidūrus ir kur perkami pigiausi lėktuvo bilietai.

Ką daryti, jei skrydis vėluoja?

Jei skrendate Europos oro linijomis ir skrydis vėluoja išvykstant, turite teisę į pagalbą, kompensaciją, nemokamą maitinimą (kai kuriais atvejais – ir apgyvendinimą) bei atgalinį skrydį, atsižvelgiant į vėlavimo trukmę ir skrydžio atstumą. Jei į galutinę paskirties vietą atskridote vėluodami daugiau nei 3 valandas, turite teisę į kompensaciją (nuo 250 iki 600 eurų), išskyrus tuos atvejus, kai skrydis vėlavo dėl ypatingų aplinkybių, kurias aviakompanija turi įrodyti pateikdama tam tikrus dokumentus. Dėl kompensacijos keleivis turi kreiptis į skrydį vykdančias oro linijas.

Ką daryti, jei pasimetė bagažas?

Dėl darbuotojų trūkumo kai kuriuose oro uostuose gali užstrigti ar pasimesti keleivių registruotas bagažas. Visų pirma, atskridus į savo kelionės tikslą būtina įsitikinti, ar jūsų bagažas tikrai pasimetė. Tam tikrais atvejais bagažo atsiėmimas dideliuose oro uostuose gali užtrukti ir iki valandos ar daugiau. Jei ant jūsų skrydžio bagažo takelio jūsų lagamino visgi nėra, pabandykite apžiūrėti kitų skrydžių takelius – galbūt lagaminas netyčia buvo neteisingai transportuotas. Jei lagamino nėra ir ten, kreipkitės į tų oro linijų, kurios vykdė paskutinį jūsų skrydį, bagažo skyriaus informacijos centrą. Jei darbuotojas negalės rasti jūsų bagažo lokacijos, būtinai užpildykite bagažo dingimo formą. Taip pat verta pasiteirauti, kokią kompensaciją oro linijos siūlo už prarastą bagažą.

Ką daryti, jei skrydis atšaukiamas?

Jei jūsų skrydis buvo atšauktas, turite teisę rinktis kompensaciją, skrydžio pakeitimą arba atgalinį skrydį. Taip pat turite teisę į pagalbą oro uoste. Jei apie skrydžio atšaukimą jums buvo pranešta likus mažiau nei 14 dienų iki numatytos išvykimo datos, turite teisę į kompensaciją (nuo 250 iki 600 eurų). Aviakompanija privalo įrodyti, ar jums asmeniškai buvo pranešta apie skrydžio atšaukimą ir kada. Kompensacija nepriklauso tuo atveju, jei vežėjas gali įrodyti, kad skrydis atšauktas dėl ypatingų aplinkybių, kurių nebūtų buvę galima išvengti net ir imantis visų pagrįstų priemonių.

Kuo naudingas kelionių draudimas?

Planuojant atostogas šiuo laikotarpiu kaip niekada reikalingas kelionių draudimas, kurį galima įsigyti kartu su kelialapiu arba atskirai. Toks draudimas, visų pirma, apsaugo keliautojus nuo nelaimingų atsitikimų, taip pat gali padengti kelionėje atsiradusias medicinines išlaidas. Taip pat galima rinktis ir neįvykusios kelionės draudimą, kuris padengs didžiąją dalį atšauktos kelionės išlaidų, jei į ją nebegalite vykti dėl savo ar artimojo ligos, nelaimingo atsitikimo, atšaukto ar vėluojančio skrydžio bei kitų priežasčių.

Nuo ispaniškų muzikos festivalių iki tango šventės Kretoje: įspūdingiausi vasaros renginiai, prie kurių verta...

Per atostogas trokštame ne tik poilsio, bet ir įspūdžių, todėl verta pasidomėti, kur vyksta įdomiausi šios vasaros Europos kultūros ir sporto renginiai, taip pat suspėti į įspūdingas tradicines miestų šventes. Savitos fiestos bei festivaliai...

LTG: vasarą vėl kursuos „Pajūrio ekspreso“ traukinių reisai

Keleivių vežimo traukiniais bendrovė „LTG Link“ septintą sezoną pradeda vykdyti jungtines savaitgalio keliones į šalies pajūrio kurortus. Šiemet „Pajūrio ekspreso“ reisai startuos birželio 2 d., nurodoma pranešime žiniasklaidai. Kaip praneša „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG), šiais metais...

Kepkit ant žarijų ir neišlaidaukit – formulė, kiek mėsos reikia griliaus vakarėliui

Neblėstantį kepimo ant žarijų populiarumą lemia proceso paprastumas – tai daugiau malonumas nei ruoša. Tačiau rengiantis grilio vakarėliui su svečiais, kartais sunku apskaičiuoti, kiek ir kokios mėsos reikės – kad ir svečiai neliktų alkani,...

„Novaturas“ pristato naujas kryptis: žiemos atostogoms skraidins į Jordaniją, Vietnamą ir Austriją

Didžiausias kelionių organizatorius Baltijos šalyse „Novaturas“ pristato pilną 2023–2024 m. žiemos atostogų programą ir naujas kryptis iš Lietuvos – Jordaniją, Vietnamą bei tautiečių mėgstamą slidinėjimo regioną Zalcburgą Austrijoje. Išankstinių pardavimų metu nuo gegužės 9...

TOP 10 lankytinų vietų Juodkalnijoje, kurias įsimylėsite iš pirmo žvilgsnio

Nedidelė Balkanų valstybė Juodkalnija kasmet vis labiau atrandama ir pamilstama keliautojų iš viso pasaulio. Platūs paplūdimiai, žaliuojantys kalnai ir įspūdingi istoriniai miestai, kuriuos pažinti galima mėgaujantis švelniu Viduržemio jūros klimatu, garantuoja neišdildomus atostogų įspūdžius....

Naujoje „Novaturo“ augimo strategijoje – daugiau kelionių krypčių, geresnė keliautojų patirtis ir palankesnės kainos

Didžiausia kelionių organizatorė Baltijos šalyse „Novaturo“ grupė pristatė naują veiklos strategiją 2023-2025 metams. Turizmo rinkos sukrėtimus sėkmingai išgyvenusi bendrovė išsikėlė ambicingus planus augti ir stiprinti savo lyderystę regione, koncentruojantis į keturias pagrindines sritis –...

Stebinantys viešbučiai Turkijoje

Lietuvių pamėgta Turkija – viena populiariausių krypčių pavasario ir vasaros atostogoms, tad sezonui prasidedant saulės bei šilumos išsiilgę keliautojai jau laukiami pagrindiniuose šalies kurortuose. Malonų Viduržemio jūros klimatą, gausų viešbučių pasirinkimą bei puikų kainos...

Pirmasis skrydis į Turkiją pradeda vasaros sezoną: kas dešimtas lietuvis ilsėsis šioje šalyje

Turizmo sektorius sparčiai atsigauna ir keliautojai grįžta į įprastą kelionių rimtą. Prasidedančio vasaros sezono rezultatai rodo, kad daug metų iš eilės populiariausia kelionių kryptimi buvusi Turkija šiemet šovė į neregėtas aukštumas – pirmieji skrydžiai...

Vasara – kelionių metas. Ką daryti, kad atostogos neapkarstų?

Vasara – populiariausias ilgai lauktų atostogų ir kelionių metas. Sušvelninus Covid-19 apribojimus, daugelyje pasaulio šalių įspūdingai išaugo turistų ir poilsiautojų skaičius. Lietuva – ne išimtis: jau per pirmąjį pusmetį Lietuvos oro uostai aptarnavo daugiau...

Interaktyvus žemėlapis atskleidžia Lietuvos vietas, kurias užsienio turistai lanko dažniausiai

Ką Lietuvoje dažniausiai lanko į šalį atvykę užsienio turistai? Kurios vietovės labiausiai traukia vokiečius, o ką pamėgę svečiai iš Lenkijos ar Izraelio? Kuriais keliais jie važiuoja ir kiek dienų vieši mūsų šalyje? Verslui ir...

Atraskite dar mažai tyrinėtą ir unikalią Kalabriją – įsimylėsite iš pirmo žvilgsnio

Kalabrija – daugelio turistų dar neatrastas Italijos regionas, kuriame persipina turkio spalvos įlankos, nesibaigiantys žali kalnai ir žavingi viduramžių kaimeliai su turtinga istorija. Kelionių ekspertai rekomenduoja šią kryptį rinktis poilsiautojams, norintiems sulėtinti tempą ir pasimėgauti...

Žemės ūkiui skirto roboto bandymai nustebino: valdyti paprasta kaip žaislinę mašinėlę

„Agrokoncerno“ įmonių grupė pradėjo pirmojo Lietuvoje tokio tipo žemės ūkio darbams skirto roboto testavimą ir darbuotojų mokymus. Įmonė „Agrokoncernas“ pernai rudenį pasirašė atstovavimo sutartį su šias autonomines mašinas gaminančia Olandijos bendrove „AgXeed“. Šią savaitę...

Nuo svogūnų ant durų iki monetų pyrage – unikalios naujųjų metų sutikimo tradicijos pasaulyje

Naujieji metai ateina visame pasaulyje be išimties. Bet ne visur jie sutinkami vienodai. Pasidairius po skirtingus pasaulio kampelius, galima atrasti įdomių ir išskirtinių papročių, ritualų ir taisyklių, kaip pasitikti naujuosius metus. „Itaka“ pranešime žiniasklaidai...

Kada lietuviai aktyviausiai planuoja atostogas?

Gražiausias metų šventes sutikdami su draugais ir artimaisiais, lietuviai dalijasi kelionių įspūdžiais bei planuoja naujas išvykas. Kaip rodo kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ statistika, savaitė tarp Kalėdų ir Naujųjų Metų – vienas aktyvesnių kelionių įsigijimo...