google-site-verification=GzdyqUtVLJ4gbUhr_oW_Y4Oi4NYUuyUD3EmPN76dLbc
Trečiadienis, 4 gruodžio, 2024

„Besišypsančių žmonių“ šalis – Gambija: nuo ryškiaspalvių festivalių iki įspūdingos laukinės gamtos

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

„Kankurango“ festivalis.
„Kankurango“ festivalis.

Gambija – mažiausia šalis žemyninėje Afrikos dalyje, tačiau ji pelnytai vadinama žemyno širdimi. Čia keliautojai gali susipažinti ne tik su egzotiniais gyvūnais ar laukinės gamtos stebuklais, bet ir su išlaikytų tradicijų bei papročių mozaika. Gambijoje stebina spalvinga šokių, festivalių ir senovės pasakojimų kultūra, kurioje atsiskleidžia vietinių svetingumas. Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturo“ produkto vystymo skyriaus vadovė Indrė Palaikė sako, jog kelionė į Gambiją gali padėti ištrūkti iš šalto ir pilko sezono sąstingio – gyvybinga bei ryški šios šalies kultūra suteiks nepamirštamų įspūdžių.

Į Gambijos kultūrą kviečia įsijausti būgnų ritmai ir šokiai

Būgnai yra neatsiejama Gambijos kultūros dalis – įvairių ritualų, švenčių, vestuvių ir kitų svarbių įvykių metu jų garsai kviečia žmones šokti, atsipalaiduoti, išreikšti emocijas ir įsijausti į autentiškas tradicijas. O vykstantys šokiai dažnai simboliški, susiję su gimimu, branda, meile ar bendruomenės vienybe.

Jufureho kaimas.
Jufureho kaimas.

„Novaturo“ produkto vystymo skyriaus vadovė pažymi, jog pagrindiniai šalies renginiai, kuriuose galima įsijausti į būgnų muziką, išvysti vietinių šokių ir kitų netikėtų vaizdų – tradiciniai festivaliai.

„Susipažinti su Gambijos tradicijomis, papročiais bei šventėmis galima įvairiuose šalies festivaliuose, pavyzdžiui, sausį vykstančiame „Banjul Demba“, „Kankurange“ ar garsiajame rudens renginyje – „Roots Homecoming“. Keliautojai per tokius festivalius gali geriau pažinti Gambijos paveldą ir užmegzti ryšį su vietos bendruomene. Čia žmonės itin svetingi, draugiški, jie šiltai bendrauja su šalies svečiais“, – pasakoja I. Palaikė.

„Kankurangas“ – vienas iš festivalių, neatsiejamų nuo Gambijos kultūros. Ceremonijos metu vaikinai dėvi dekoruotas kaukes, o vietos bendruomenė susirenka tam, kad švęstų ir perduotų jiems kultūrines vertybes bei tradicijas, kurios svarbios suaugusiais tampantiems jaunuoliams. Šis festivalis pripažintas „UNESCO“ kaip nematerialaus kultūros paveldo dalis.

Būgnų ritmai per tradicinę šventę Gambijoje.
Tradiciniai būgnai Gambijoje, atliekantys svarbų vaidmenį švenčių ir ceremonijų metu.

Savaip unikalus yra ir sausio pabaigoje vykstantis „Banjul Demba“ festivalis. Jame gausu spalvingų procesijų, kuriose dalyvauja vietiniai šokėjai ir muzikantai, o dalyviai gali mėgautis kulinariniais skanėstais bei dalyvauti įvairiose dirbtuvėse, kuriose pristatoma Gambijos kultūra ir menas.

 Smėlėti paplūdimiai.
Smėlėti paplūdimiai.

Na, o rudenį vykstanti „Roots Homecoming“ šventė skirta Gambijos kultūrai ir jos ryšiams su Afrikos diaspora. Festivalyje dalyvauja žmonės iš viso pasaulio, kurie grįžta į Gambiją, norėdami iš naujo atrasti savo šaknis. I. Palaikė pabrėžia, kad čia svetingai priimami ir turistai, kurie nori giliau pažinti Afrikos kultūrą.

„Šiame festivalyje vyksta įvairios edukacinės paskaitos bei ekskursijos į istorinį Jufureho kaimą – jame dažnai diaspora ieško savų šaknų, ryšio su protėvių kartomis. O keliautojai, kilę iš kitokios kultūrinės aplinkos, čia įgyja išskirtinę galimybę pažinti Gambijos istoriją, tradicijas, dalyvaudami vietiniuose ritualuose bei susipažindami su šalies gyventojais“, – teigia kelionių ekspertė.

Ekskursija į Jufureho kaimą leis pažinti Afrikos istoriją

Moterys iš Gambijos Jufureho kaime tradiciniuose rūbuose.
Vietinės moterys Jufureho kaime, įsitraukusios į kasdieninius darbus.

Ekskursija į Jufureho kaimą verta keliautojų dėmesio ištisus metus. Jis išgarsėjo dėl Alexo Haley’io romano „Šaknys“, kuriame pasakojama apie autoriaus protėvį, pagrobtą iš Afrikos ir atvežtą į Ameriką kaip vergą. Knyga, išleista 1976 metais, sukėlė didelį susidomėjimą Afrikos istorija ir kultūra, todėl Jufurehas tapo svarbiu piligrimystės centru tiek vietiniams gyventojams, tiek siekiantiems atkurti ryšį su savo šaknimis.

Kelionių į Jufurehą metu žmonės aplanko Kunta Kintės paminklą ir kitus istoriškai svarbius objektus, dalyvauja įvairiose tradicinėse ceremonijose, susipažįsta su vietiniais papročiais.

„Jufurehas yra ne tik turizmo taškas, bet ir erdvė, kurioje susipina atmintis, kultūra ir bendruomeniškumas, todėl keliautojams kiekvienas vizitas šioje vietovėje tampa asmenine ir emocine kelione į save. Piligrimystė į Jufurehą išreiškia pagarba praeičiai, skatina dialogą tarp skirtingų kultūrų, primindama apie svarbius istorinės atminties aspektus“, – sako kelionių ekspertė.

Griotai supažindins su mitais, legendomis bei praeities didvyriais

Griotai – tai tradiciniai Gambijos pasakotojai ir poetai, kurie saugo bendruomenės istoriją, kultūrą ir tradicijas. Keliautojai, apsilankę Gambijoje, dažnai susiduria su griotais per kultūrinius renginius ir festivalius, kur šie pasakoja istorijas apie praeities didvyrius, mitus ir legendas. I. Palaikė pastebi, jog šie pasakotojai taip pat atlieka svarbų vaidmenį keliautojų edukacijoje, kalbėdami apie šalies istoriją bei tradicijas.

„Kai kuriuose keliautojams skirtuose renginiuose griotai netgi veda dirbtuves – jose galima išmokti tradicinių pasakojimų ir muzikos menų. Čia besisvečiuojantiems tai ne tik praturtina kelionę, bet ir suteikia progą prisidėti prie gambietiškos kultūros išsaugojimo – griotai vis dar gali tęsti savitas tradicijas bei pasiekti platesnę auditoriją unikaliais pasakojimais apie savo šalį“, – teigia „Novaturo“ produkto vystymo skyriaus vadovė.

Arbatos ceremonijoje patirsite simbolišką gyvenimo kelionę

Arbatos „Attaya“ ceremonija, kurioje simbolizuojama gyvenimo kelionė.
Attaya arbatos ceremonija, simbolizuojanti gyvenimo kelionę ir bendravimą.

Nesusipažinusiems su Gambijos kultūra, gali pasirodyti neįprasta, jog arbatos ceremonijos rengiamos ne tik Japonijoje, bet ir Afrikos šalyse. Gambijoje arbatos ceremonija vadinama „Attaya“ – ji skirta ne vien arbatos gėrimui, bet ir bendravimui.

Ši ceremonija, dažnai atliekama poilsio akimirkomis, įtraukia į lėtą ir apgalvotą arbatos ruošimo bei gėrimo procesą, kuris gali užtrukti iki kelių valandų. Arbata yra ruošiama iš žaliosios arbatos lapų, virinamų kartu su cukrumi ir kartais mėtų lapais, o pats ceremonijos atlikimas gali tapti tikra meno forma.

„Attaya“ ceremonija apima tris puodelius arbatos, kuriuos meistras ruošia su dideliu susikaupimu. Pirmasis puodelis arbatos būna stiprus ir kartus, simbolizuojantis gyvenimo sunkumus ir iššūkius. Antrasis – švelnesnis, atspindintis pusiausvyrą ir vidinę ramybę, o trečiasis – saldus, simbolizuojantis džiaugsmą, laimę ir pasitenkinimą. Tokia arbatos gėrimo seka skatina refleksiją apie gyvenimo kelionę, joje vykstančius pokyčius.

I. Palaikė pasakoja, jog ceremonijos metu, kai arbata yra ruošiama ir geriama, dalyviai dažnai pasakoja įvairiausias istorijas bei dalijasi gyvenimiška patirtimi. „Attaya“ ritualas taip pat suteikia progą pabendrauti su draugais ir šeimos nariais, o dažnai – ir su naujais pažįstamais, kurie prisijungia prie šios tradicijos. Gambietiškas arbatos gėrimo ritualas yra neatskiriama šalies kultūros dalis“, – teigia kelionių ekspertė.

Tradicijas atskleis unikali gastronomija

Gambijos žvejų laivai paplūdimyje.
Spalvingi žvejų laivai išrikiuoti Gambijos paplūdimyje, laukdami kelionės į jūrą.

Gambija vadinama „besišypsančių žmonių“ šalimi, o jų svetingumas ir bendrystė ypač atsiskleidžia gastronomijoje. Beveik visi tradiciniai šalies patiekalai valgomi drauge, šeimomis, dažnai – iš bendros lėkštės ar puodo.

„Keliautojai Gambijoje gali atrasti unikalių skonių bei pasimėgauti bendryste, kuri būdinga šios kultūros gastronomijos tradicijose. Pavyzdžiui, vienas žymiausių patiekalų – tai benachinas, dar žinomas kaip „vieno puodo“ patiekalas. Šis troškinys, pagamintas iš ryžių, mėsos ir daržovių, ruošiamas lėtai, leidžiant susilieti ingredientų skoniams. Taip pat populiarus domodos žemės riešutų troškinys: keliautojai gali stebėti, kaip vietiniai gamina šį patiekalą, naudodami šviežius ingredientus ir aromatingus prieskonius“, – pasakoja I. Palaikė.

Žvejys pina tinklus.
Žvejys pina tinklus.

Gambiečiai taip pat nepraleidžia progos paskanauti saldesnių gardėsių. Pavyzdžiui, keliautojams rekomenduojama paragauti „chura gerte“ – tradicinės pusryčių košės, kuri patiekiama su vaisiais arba medumi.

Keliautojai, norintys pasprukti iš šaltojo sezono sąstingio ir pasinerti į Gambijos kultūrą, gali jau dabar planuoti kelionę į šią Vakarų Afrikos šalį. „Čia bus galima pažinti ne tik įvairią Gambijos virtuvę, turtingą šalies istoriją bei gilius papročius. Keliautojus taip pat sužavės laukinė Gambijos gamta: vandenyno skalaujami smėlėti paplūdimiai, gyvybe pulsuojančios lygumos ir upių mangrovės. O kur dar įspūdinga gyvūnija: nuo medžių šakose besikarstančių beždžionių, savanose bėgiojančių antilopių iki galvas iš upių kaišančių krokodilų“, – vardija „Novaturo“ produkto vystymo skyriaus vadovė.

Nauja galimybė keliautojams: tiesioginiai skrydžiai iš Palangos į Egiptą

Palangos oro uostas 2025 m. ruošiasi istoriniam įvykiui – startuos pirmieji užsakomieji skrydžiai į Šarm aš Šeichą, vieną populiariausių Egipto kurortų. Ši galimybė atveria Vakarų Lietuvos gyventojams patogų būdą pasiekti saulėtąją Afriką be persėdimų. Skrydžių...

„Rimi“ padės išvengti šventinio pasiruošimo karštligės: ekspertė atsakė, kaip be streso išrinkti geriausias dovanas...

Kalėdiniai dovanų rinkiniai su gardžiais maisto produktais – patogus ir veiksmingas būdas įveikti dažnai nelengvą šventinio apsipirkimo užduotį, o praktiškos dovanos – visada geras pasirinkimas. Be to, jei apie dovanas pradedame galvoti anksčiau, tikrai...

Kaip keliauti pigiau? Keli naudingi specialistų patarimai

Kaitri saulė, skaidrus ir žydras vanduo, kokybiškas viešbutis bei gardus maistas – apie tokias atostogas svajoja daugelis. Kelionės leidžia susipažinti su kitų šalių kultūromis, praplečia akiratį, skatina kūrybiškumą ir prisitaikymą prie skirtingų situacijų. Galima...

Iš tamsaus rudens į tropinę Dominikos Respublikos vasarą: maudynės kriokliuose, atvirukų verti paplūdimiai ir...

Egzotiškos salos dažnai vilioja balto smėlio paplūdimiais, smaragdinėmis vandenyno bangomis ir siūbuojančiomis palmėmis, bet rojaus kampeliu vadinama Dominikos Respublika keliautojams žada kur kas daugiau. Valstybė, įsikūrusi Karibų jūros saloje Ispanjoloje, kurią dalinasi su kaimyniniu...

Iš tamsaus rudens į tropinę Dominikos vasarą: maudynės kriokliuose, atvirukų verti paplūdimiai ir banginių...

Egzotiškos salos dažnai vilioja balto smėlio paplūdimiais, smaragdinėmis vandenyno bangomis ir siūbuojančiomis palmėmis, bet rojaus kampeliu vadinama Dominikos Respublika keliautojams žada kur kas daugiau. Valstybė, įsikūrusi Karibų jūros saloje Ispanjoloje, kurią dalinasi su kaimyniniu...

Suteikite savo verslui papildomo matomumo tik už 50 eurų!

Ieškote efektyvaus būdo pristatyti savo produktą ar paslaugą plačiai auditorijai? Mūsų komanda pasiruošusi Jums padėti tai pasiekti! Už vienkartinį 50 eurų mokestį sukursime profesionalų ir įtaigų Jūsų prekės ar paslaugos aprašymą ir paskleisime jį...

Suteikite savo verslui papildomo matomumo tik už 50 eurų!

Ieškote efektyvaus būdo pristatyti savo produktą ar paslaugą plačiai auditorijai? Mūsų komanda pasiruošusi Jums padėti tai pasiekti! Už vienkartinį 50 eurų mokestį sukursime profesionalų ir įtaigų Jūsų prekės ar paslaugos aprašymą ir paskleisime jį...

Madeira turi ką pasiūlyti gurmanams: ko paragauti ir ką parvežti lauktuvių?

Į Madeirą verta keliauti tiek sparčiai vėstantį rudenį, tiek per snieguotą žiemą: visus metus dienos temperatūra čia retai būna žemesnė nei 20 laipsnių. Kiekvienu metų laiku ji atrodo vis kitaip, tad neretai iš Madeiros...

Vilniaus rajone, iš namo kiemo, pavogtas automobilis

Vilniaus rajone, iš namo kiemo, sekmadienį pavogtas automobilis, informavo policija. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, apie 14 val. 20 min. Mikašiūnų kaime pastebėta, kad iš namo kiemo pavogtas automobilis „Opel Vivaro“ (pagamintas 2007 m.)...

Į lėktuvą – be streso: praktiniai patarimai ramiai kelionei

Kelionės lėktuvu – vienas patogiausių bei greičiausių būdų nuvykti į išsvajotą atostogų šalį. Nors daugeliui keliautojų oro transportas patrauklus, kartais tenka susidurti su ne tokiomis maloniomis staigmenomis: patikros trikdžiai, pamestas bagažas ar netikėta turbulencija...

Vasaros ieškoti į Gran Kanariją: sužavės ir paplūdimių, ir kalnų mėgėjus

Nors prasidėjęs rugsėjis džiugina saule, ruduo neišvengiamai atneš ir daugiau tamsių vakarų bei darganos – tokiu metu mintys neretai ima suktis apie pabėgimą į šiltesnius kraštus. Gran Kanarijos klimatas įsibėgėjus rudeniui tam idealus: ir...

Orai savaitgalį Palangoje ir Šventojoje: Puiki proga pabėgti prie jūros

Artėjant savaitgaliui, daugelis svarsto, ar verta leistis į kelionę prie jūros. Palanga ir Šventoji – vieni populiariausių pajūrio kurortų Lietuvoje – laukia visų, kurie nori atsipalaiduoti, pabėgti nuo kasdienių rūpesčių ir mėgautis saulėtais rugpjūčio...

Kruizinės kelionės Nilu: galimybė atrasti neturistinį, gamtos ir istoriniais turtais apdovanotą Egiptą

Egiptas nėra vien tik piramidės ir Raudonoji jūra – leidžiantis į kelionę po šalies pietus galima pamatyti daugybę puikiai išsilaikiusių šventyklų, išskirtinio gamtos grožio ir neturistinę bei nenupoliruotą vietinių kasdienybę. Vienas patogiausių būdų tam...

„Instagramo“ vertos atostogos Juodkalnijoje: gražiausiais vaizdais nustebins ne tik kalnai

Juodkalnija ilgą laiką vadinta paslėptu Europos perlu. Tačiau vis daugiau keliautojų atranda šią kryptį: čia stebina neįtikėtino grožio kraštovaizdžiai, kurių nuotraukos „Instagramo“ paskyroje nenusileidžia kadrams iš Monako ar Venecijos. Nuo kvapą užimančio Taros kanjono...